ایمنی وفنی

سیستم مدیریت HSEE یک ابزار مدیریتی برای کنترل و بهبود عملکرد بهداشت ایمنی و محیط زیست و انرژی در همه برنامه هاست، بطوریکه از بهره گیری سیستم آموزش کارآمد می توان در راستای به حداقل رساندن اثرات نامطلوب و به صفر رساندن حوادث و آسیب های ناشی از کار گام برداشت.

پیشرفت صنعت و ورود ماشین آلات به عرصه زندگی و پررنگ شدن نقش تجهیزات و دستگاها در فرآیند های کاری و افزایش تعامل انسانها با اجزای محیط های صنعتی ،مخاطرات جدیدی را در رابطه با موضوعات سلامت ، ایمنی و بهداشت پیش روی بشر قرارداده است.لذا برای نجات نیروی انسانی ،بقاء محیط زیست و جلوگیری از خسارت وارده به تجهیزات و تاسیسات ، در مجتمع پتاس مدیریت یک پارچه HSEE را اجرا کردیم.

در فرهنگ ما به موضوع ایمنی ، بهداشت و محیط زیست صرفاً از دیدگاه اقتصادی نگریسته نمی شود بلکه بر اساس اعتقادات دینی و تمدن ایرانی ، رعایت ایمنی و بهداشت و پرهیز از خطر از جمله واجبات محسوب می شود. به تعبیر کلام وحی حفظ جان هر فرد با نجات همه انسانها برابر است (سوره مائده آیه ۳۲)

انسانها مجاز نیستند ایمنی خود و دیگران را به خطر بیندازند(سوره بقره آیه ۱۹۵)

سیستم مدیریت HSEE یک ابزار مدیریتی برای کنترل و بهبود عملکرد بهداشت ایمنی و محیط زیست و انرژی در همه برنامه هاست، بطوریکه از بهره گیری سیستم آموزش کارآمد می توان در راستای به حداقل رساندن اثرات نامطلوب و به صفر رساندن حوادث و آسیب های ناشی از کار گام برداشت.

اساس مدیریت HSEE برپایه تغییر نگرش واکنشی به نگرش پیشگیرانه در برنامه های کنترلی حوادث استوار است نحوه مدیریت برنامه های مرتبط با حوادث با ایجاد روندی سیستماتیک در وهله اول و توسعه نگرش پیشگیرانه در مرحله بعدی مجتمع را به طرح و برنامه های بهبود یافته و اثر بخش هدایت می کند .

بخش بهداشت واحد HSEE به عنوان یکی از بخش های اصلی با هدف حفظ و ارتقاء سطح سلامت پرسنل فعالیت می کند. بهداشت،علم و هنر حفظ سلامت و تن درستی پرسنل است. سازمان بهداشت جهانی سلامت را رفاه کامل جسمی ، روانی،اجتماعی و می داند. علم بهداشت در ایران شامل سه شاخه اصلی بهداشت محیط ، بهداشت حرفه ای و بهداشت عمومی می باشد. به دلیل متنوع بودن حرفه های مختلف و صنعتی شدن کشور ،بهداشت حرفه ای نیازی اساسی برای رسیدن به توسعه پایدار شناخته شده است زیرا این نیروی انسانی متخصص و سالم است که می تواند توسعه پایدار را تضمین کندو چنین امری میسر نمی شود مگر آنکه اجرای ضوابط بهداشت بخصوص بهداشت حرفه ای در فرایندهای کاری در جامعه نهادینه گردد.

 • هرساله میلیونها حادثه ناشی از کار در دنیا رخ می دهد که برخی از این حوادث منجر به مرگ و برخی دیگر موجب از کار افتادگی و آسیب های ناتوان کننده می گردد که ممکن است تا مدتها باقی بماند. حوادث معمولا ناشی از شرایط نا ایمن و یا اعمال ناایمن می باشد شرایط نا ایمن عموما به دلیل طراحی نامناسب فرآیند و یا تجهیزات مورد استفاده و یا شرایط کار پر مخاطره بروز می نماید.و اعمال نا ایمن قالبآ به دلیل فاکتور های انسانی و اشتباهات فردی ناشی می گردد. بطور کلی خسارات مالی یا جانی ، عواقب و پیامد های منفی حوادث صنعتی را تشکیل می دهد.بنابراین وقوع حوادث یا سبب آسیب دیدگان دستگاه ها ، تجهیزات ،محصولات ، فرایند تولید یا محیط کار می شود و یا منجر به بروز صدمات غیر قابل جبران جسمی و جانی خواهد گردید.پس در حالت کلی می توان اظهار داشت ایمنی کار یعنی تلاش برای جلوگیری از انچه که باعث کاهش میزان محصول یا نتیجه کار یا پایین آمدن کیفیت آن و هدر رفتن نیرو و تلاش های صرف شده در انجام کار می گردد. نکته ای که هیچگاه نباید مورد غفلت قرار گیرداین است که خطر همواره در کمین است.این سخن بدین معناست که حتی اگر ما تمام احتیاطات لازم را بکار ببندیم باز هم ممکن است از ناحیه مسائلی که دور از ذهن ماست یا به خاطر اشتباه و سهل انگاری دیگران با خطراتی مواجه شود .در این راستا مجتمع پتاس ۵ عامل اصلی در ایمنی را سر لوحه خود قرار داده است.
  • ۱- تفکر صحیح و منطقی در برخورد و پیشگیری از خطر
  • ۲- آشنایی با خطرات اطراف
  • ۳- در اختیار گرفتن ابزار مقابله با خطر از طریق آموزش های لازم
  • ۴- تغییر در جهت ایمن تر نمودن رفتار ها و محیط زندگی
  • ۵- آموزش کمک های اولیه

  در این بخش فرایند های صنعتی و فعالیت های شغلی پرسنل از دیدگاه HSEE مورد بررسی و شناسایی خطر قرار می گیرد.سپس ریسک های احتمالی تعیین و راهکار های کنترلی و پیشگیرانه مورد نیاز برای اجرا ،ارائه می شود ،فعالیبت های مهم HSEE که باید مدنظر قرار گرفته شودعبارتند از:

  • ۱- جایگزینی :حذف منابعی که ایجاد خطر می نمایند و جایگزینی منابع کم خطر به نوعی که بر فرایند کار لطمه ای وارد نیاورد.
  • ۲- محصور کردن: قرار دادن منابع خطر ساز در محدوده های بسته ای که تعداد افراد در معرض آن به حداقل ممکن رسانده و یا حذف نماید.
  • ۳- ترمیم و بهبود :از طریق اجرای یکسری فعالیت های جانبی در منابع تولید الودگی، به نحوی که میزان آنها کاهش یابد.
  • ۴- ایجاد فاصله و موانع
  • ۵- تهویه
  • ۶- استفاده از وسایل حفاظت فردی
  • ۷- برگزاری کارگاه های آموزشی ،تخصصی ، آتش و اطفاء حریق و مانور های واکنش در شرایط اضطراری

ضرورت حفاظت محیط زیست در جهان امروز به موازات رشد صنعت و تکنولوژی و به دنبال آن ، بروز آلودگی ها ، اهمیت بیشتری پیدا کرده است. همچنین مجتمع پتاس حین اینکه تمام توان خود را در جهت افزایش ظرفیت تولید و بهبود کیفیت محصول بکار می برد همواره جهت دستیابی به اهداف صنعت سبز و پیشگیری از ایجاد و انتشار آلاینده ها گام بر می دارد.

 • ۱- رساندن سطح فضای سبز در مجتمع پتاس به استاندارد های مورد تایید سازمان حفاظت محیط زیست و مدیریت فضای سبز .
 • ۲- به حداقل رساندن ریخت و پاش و آلودگی ها .
 • ۳- مدیریت بهینه پسماند .
 • ۴- رعایت استانداردهای مربوط به آلاینده های آب ، خاک ، هوا و صوت طبق دستورالعمل های سازمان حفاظت محیط زیست .
 • ۵- استفاده بهینه از مصرف سوخت و انرژی .
 • ۶- طرح ریزی مقابله با شرایط اضطراری و حوادث زیست محیطی .
 • ۷- ارتقاء سطح دانش زیست محیطی کارکنان و آشنایی با دستاوردهای نوین در زمینه پیشگیری ، کنترل و رفع آلودگی های محیط زیست .

همواره پیشرو در تولید …

مجتمع پتاس خوروبیابانک اولین تولید کننده پتاس در ایران

همواره پیشرو در تولید …

مجتمع پتاس خوروبیابانک اولین تولید کننده پتاس در ایران

درباره ما
درباره ما