گردشگری

شهرستان خور و بیابانک

شهرستان خوروبیابانک در ۵۵ درجه و 50 دقیقه و 70 ثانیه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ و ۳۳ درجه و ۴۶ دقیقه و ۳۴ ثانیه عرض شمالی از خط استوا قرار دارد . از شرق به استان خراسان جنوبی ، از جنوب به استان یزد ، از شمال به استان سمنان و از غرب به بخش انارك شهرستان نایین محدود می شود . شهرستان با مساحتی بالغ بر ۱۱ هزار کیلومتر مربع در شرقی ترین نقطه استان اصفهان ، در فاصله ۴۲۰ کیلومتری اصفهان قرار دارد.خور مرکز شهرستان وسیع خور و بیابانک می باشد و در گویش آن واژه های اوستائی و کهن به فراوانی یافت می شود . خور به معنای آفتاب است و فرشته نگهبان آفتاب و نماینده کارهایی که در روز خور (روز یازدهم از هر ماه شمسی ) انجام می شود .

هنر در کویر

سایت مورد نظر : مزرعه تشتاب

سایت مزرعه تشتاب با مساحتی بالغ بر ۱۵۰۰۰ متر مربع، پتانسیلی بالقوه در توسعه و جذب توریست است. این مزرعه شامل زیرساختهایی چون: آب انبار، حوض و پایاب، باغ های میوه و نخلستان است. از این سایت که با عنوان “هنر در کویر” نامگذاری شده، جهت آشنایی گردشگران با آثار هنری و صنایع دستی بومی و غیر بومی استفاده خواهد شد و عملکردهایی نظیر نمایشگاه آثار هنری و صنایع دستی، کارگاه ها و کلاس های موقت آموزشی در زمینه هنرهای تجسمی، صنایع دستی، عکاسی و نجوم برای آن درنظر گرفته شده است.

آبشار در کویر

سایت مورد نظر : دهکده نمکی

این دهکده شامل سوییت های نمکی، دریاچه نمک، استخرهای تبخیری، استخرهای شنا و حمام نمکی، آبشار زیبای نمکی، امکانات ورزشی-تفریحی، سایت رصدی آسمان شب از جاذبه های منطقه نمونه گردشگری مجتمع پتاس خوروبیابانک بوده که در قالب تورهای گردشگری معدنی، ژئوتوریسم (Geotourism) و توریسم سلامت پذیرای علاقمندان سفر به کویر مرکزی ایران است.

طبیعت در کویر

سایت مورد نظر : مزرعه کمال آباد

سایت مزرعه کمال آباد با مساحتی بالغ بر ۱۹۰ هزار مترمربع، شامل ۲۵ باب منزل مسکونی خشتی و سنتی، مزارع و زمین های کشاورزی، نخلستان و قنات است. با توجه و ارزیابی پتانسیل های بالقوه این سایت که “طبیعت در کویر” نامگذاری شده، عملکردهایی چون: پارک حیات وحش، سایت تفریحی شترسواری، پارک آبی (با امکان چرخه آب)، سوییت های اقامتی و واحدهای مسکونی بازسازی شده در نظر گرفته شده است.

تفریح در کویر

سایت بوستان ﭘﺘﺎس با مساحتی معادل ۱۵۰۰۰ متر مربع، فراز تپه ای خاکی و دست ساز به ارتفاع ۱۵ متر از سطح زمین و در دل کویر بنا شده است. نمای بوستان از سمت جاده خور-طبس تداعی کننده بهشتی معلق به روی کویر خشک است و منظره ای جذاب و دیدنی دارد. در طرح جامع گردشگری از این بوستان به منظور تفرجگاهی جهت استراحت و مکانی برای مکث استفاده خواهد شد. پارک و فضای سبز، سایت رصدی آسمان شب، مجموعه آلاچیق ها، رستوران و کافی شاپ از جمله عملکردهای درنظر گرفته شده این سایت است.

ورزش در کویر

سایت مزرعه بهشتی با مساحتی معادل ۲۳۰ هزار مترمربع با عنوان “ورزش در کویر” فضایی مناسب جهت فعالیت های تفریحی-ورزشی گردشگران خواهد بود. برای این سایت عملکردهایی چون: فضای سبز، ایستگاه های ورزشی، زمین های رسی در مقیاس بالا و مناسب برای فوتبال و والیبال ساحلی، زمین تنیس، تیراندازی با کمان، پیست موتورسواری، کارتینگ و آفرود، استخر شنا و فضای بازی سرپوشیده درنظر گرفته شده است.